آشنایی با فیلتر

اکثر مردم مایل هستند از فیلتر های خاصی به منظور تصفیه اب ورودی ساختمان بهره بگیرند. فیلتر هایی که جهت حذف شن و ماسه ، زنگ لوله ها ، گل و لای ، لجن ، جلبک ، خزه ، تمامی ذرات معلق آب بزرگتر از ۱ میکرون ، کلر و مشتقات آن و بهبود رنگ و شفافیت آب کارآیی دارند. بدین منظور از محفظه های استوانه ای شکل به نام “هوزینگ” ( housing ) استفاده میشود که فیلترهای مورد نظر را در خود جای میدهند. این فیلتر ها قادر به حذف ذرات معلق موجود در آب از قطر ۱تا قطر ۱۰ میکرون هستند. این فیلتر های استوانه ای شکل در تعداد و اندازه های مختلف و بسته به میزان دبی آب ورودی در داخل هوزینگ نصب می شوند. ساختار گرادیان فیلترهای هوزینگ به گونه ایست که ذرات درشت تر در قسمت های بیرونی فیلتر و ذرات ریزتر در قسمت های داخلی فیلتر به دام می افتند. به عبارت دیگر تراکم فیلتر از سطح بیرونی به سطح داخلی افزایش می یابد. این گرادیان دانسیته باعث استفاده بهینه از ظرفیت فیلتراسیون می شود .

انواع فیلتر، هوزینگ و کاربرد آنها:

هوزینگ تک مرحله ای و دو مرحله ای ۵ اینچ  :

هوزینگ های تک مرحله ای و دو مرحله ای ۵ اینچی که مناسب فیلتر های پلی فسفات ( پکیج دیواری ) فیلتر های توری، فیلتر های کربن، فیلتر های رزین و …بوده و همچنین هوزینگ های قرمز رنگ، مخصوص آب گرم تا ۸۰ درجه سانتیگراد می باشند.

هوزینگ های تک مرحله:

هوزینگ های تک مرحله ای با ورودی ۱/۲ و۳/۴ و ۱ اینچی برای انواع فیلترها و مصارف مختلف فیلتراسیون آب مورد استفاده قرار میگیرند. هوزینگ های آب گرم تک مرحله ای را نیز میتوان در آب گرم تا ۸۰ درجه سانتی گراد به کار برد.

بک فیلتر اب و صنعت ارینا

هوزینگ دو مرحله ای:

هوزینگ های دو مرحله ای با ورودی ۳/۴ اینچ در اندازه های مختلف ۷ و ۱۰ و ۲۰ اینچ که برای انواع فیلترها و مصارف مختلف فیلتراسیون آب مناسب هستند.

هوزینگ های ۳ مرحله:

هوزینگ های ۳ مرحله ای سو فیلتر با ورودی ۳/۴ اینچ در اندازه های مختلف ۷ و ۱۰ و ۲۰ اینچی که مناسب انواع فیلترها و مصارف مختلف فیلتراسیون آب میباشند.

فیلتر های قرار گرفته در داخل هوزینگ ها نیز از نظر جنس به انواع پلی پروپیلن، کربن فعال و کربن بلاک تقسیم بندی میشوند.
فیلتر پلی پروپلین در دو نوع با منافذی به قطر ۵ و ۱ میکرون تولید میشود که قادر به حذف ناخالصی هایی از قبیل شن و ماسه ، زنگ لوله ای که قبل از فیلتر بوجود آمده، گل و لای ، لجن ، جلبک و تمامی ذرات معلق بزرگتر از ۵ و ۱ میکرون است.
فیلتر کربن فعال حاوی کربن اکتیو بصورت پودری بوده که توانایی حذف کلر باقیمانده، مشتقات آن ، بو و رنگ نامطبوع کلر و برخی مواد شیمیایی دیگر را از آب دارد.
و در آخر فیلترهای کربن بلاک که حاوی کربن یک تکه ای هستند که عملکرد آنها تا حدود زیادی مشابه فیلترهای کربن اکتیو بوده و تکمیل کننده فرایند تصفیه آنها، حذف کننده ذرات معلق و شفاف سازنده بیشتر آب میباشند.

نحوه انتخاب هوزینگ:

عوامل اصلی تاثیر گذار در انتخاب هوزینگ ها به ترتیب الویت: میزان مصرف ، فشار و قطر لوله آب است.
میزان مصرف آب : هرچه میزان مصرف آب بیشتر باشد هوزینگ بزرگتری باید انتخاب شود.
فشار آب : هر چه به فشار آب بشتری نیاز باشد یا این که احتمال افت فشار آب در صورت استفاده از فیلتر وجود داشته باشد، باید از فیلتر بزرگتری استفاده شود.
قطر لوله آب : محل ورودی و خروجی آب در هر کدام از هوزینگ ها قطر متفاوتی دارد. گاهی اوقات میبایست از هوزینگی استفاده شود که قطر دهانه ورودی و خروجی آب در آن، قطری برابر با قطر لوله آب محل مصرف داشته باشد. همچنین ممکن است برای افزایش فشار به هوزینگی با دهانه ورود و خروج بزرگتری نسبت به قطر لوله آب نیاز داشته باشیم، در این صورت از تبدیل های مخصوص در محل اتصال لوله با هوزینگ می توان استفاده نمود.

نحوه انتخاب فیلتر:

عوامل تاثیر گذار در انتخاب فیلتر عبارت است از: نوع ناخالصی هایی که می خواهیم از آب حذف شوند، مدل و به خصوص ابعاد هوزینگی که انتخاب کرده ایم.

شرکت آب و صنعت آرینا تولید کننده تخصصی انواع مخازن و هوزینگ های تصفیه آب در ایران به صورت آلیاژی مطابق با استاندارد های روز دنیا میباشد جهت دریافت اطلاعات بیشتر و سفارش تولید تماس بگیرید.

© تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت برای شرکت آب وصنعت آرینا محفوظ میباشد.